• 66°

Ole Brook Lady Panthers place sixth; Boys finish tenth in State Meet

DAILY LEADER / Photo Submitted / Brookhaven's Miyah Miller (left) captures the bronze medal in the Girls' 1600 Meters Runs in Friday's Class 1A/3A/5A State Track and Field competition in Pearl.

DAILY LEADER / Photo Submitted / Brookhaven’s Miyah Miller (left) captures the bronze medal in the Girls’ 1600 Meters Runs in Friday’s Class 1A/3A/5A State Track and Field competition in Pearl.

PEARL – The Brookhaven Lady Panthers captured sixth place and the Panthers finished in tenth placed in Friday’s State 1A/3A/5A state championship at Pearl High School.

The Ole Brooks’ boys and girls were very competitive in every event they participated in.

In boys action, Senior Randy Wilson took home gold in the Boys Long Jump with a giant leap of 22-09.50.

DAILY LEADER / Photo Submitted / Brookhaven's Randy Wilson (center) takes home the gold medal in the Boys' Long Jump in Friday's Class 1A/3A/5A State Track and Field competition in Pearl.

DAILY LEADER / Photo Submitted / Brookhaven’s Randy Wilson (center) takes home the gold medal in the Boys’ Long Jump in Friday’s Class 1A/3A/5A State Track and Field competition in Pearl.

In the boys Triple Jump, Montero captured fourth place with a leap of 44-10.50.

In the Lady Panthers events, Miyah Miller lead the team as she capture bronze in the 1600 meters run with a speed of 5:38.96.

Representing the Lady Panthers in the Class 5A State competition were Jerricka Williams, Johnaya Williams, Arnancy Arnold, Mya Tahkeya Newton, Miyah Miller, Tiara Johnson, Artia Robinson, Tatyana Crump, Alarria Townsend, Jamese Robinson, Shakera Brewer and Tamia Stallings.

Representing the Panthers were Tyriq Reese, Tajah Black, Tre McDaniel, Kenny Bellamy, Thomas Poole, Ben Robinson, Randy Wilson, Montero Barton, Darius O’Quinn and Alundia Brice.

The Ole Brook Panthers and Lady Panthers are coached by Darien Dorsey and Freda Craft.

Class 1A/3A/5A State Meet At Pearl

Brookhaven Girls Results 

Team Rankings – 6. Brookhaven 35 

100 Meter Dash – 7. Jerricka Williams 13.08.

200 Meter Dash – 6. Johnaya Williams 26.63.

400 Meter Dash – 6. Arnancy Arnold 1:01.05.

800 Meter Run – 7. Arnancy Arnold 2:34.27. 8. Mya Tahkeya 2:42.69.

1600 Meter Run – 3. Miyah Miller 5:38.96.

3200 Meter Run – 8. Tiara Johnson 16:01.30.

4×100 Meter Relay – 5. Brookhaven 50.47.

4×200 Meter Relay – 6. Brookhaven 1:47.23.

4×400 Meter Relay – 8. Brookhaven 4:27.33.

Triple Jump – 8. Artia Robinson 32-03.75.

Shot Put – 8. Tamia Stallings 28-00.00.

Discus Throw – 6. Shakera Brewer 83-10.

Brookhaven Boys Results 

 Team Rankings – 10. Brookhaven 27

800 Meter Run – 7. Tyriq Reese 2:10.16.

300 Meter Hurdles – 7. Tajah Black 44.15.

4×100 Meter Relay – 7. Brookhaven 44.02

High Jump – 7. Randy Wilson 5-10.00.

Long Jump – 1. Randy Wilson 22-09.50

Triple Jump – 4. Montero Barton 44-10.50

Discus – 6. Darius O’Quinn 123-07. 8. Alundis Brice 120-09.