• 68°

BA hosting South State tennis

Brookhaven Academy will host the annual MPSA South State AATennis Tournament on Wednesday at the Brookhaven City Courts.Matches will begin at 9 a.m.

A total of nine schools will participate, including: BrookhavenAcademy, Bowling Green, Canton Academy, Columbia Academy, EastRankin Academy, Leake Academy, Presbyterian Christian Academy,Simpson Academy and Wilkinson County Christian Academy (WCCA).

First and second place finishers will advance to the State AATournament on May 9 at the Ridgeland Tennis Center.

Representing Brookhaven Academy will be Anna King (No. 1 girlssingles), Hannah Estess (No. 2 girls singles), Joey Sessums/Anna C.Moak (No. 2 girls doubles), Jerrod Rayborn (No. 1 boy singles),Craig Smith/Jimmy Lathem (No. 1 boys doubles), Jake Sessums/CollinsCase (No. 2 boys doubles) and Abby Day/Andy Byrd (mixeddoubles).

@Bbstandings:

The pairings for Wednesday:

No. 1 girls singles – Woolery (East Rankin) vs. King (BrookhavenAcademy); Silman (Prentiss Christian) vs. Feinberg (BowlingGreen).

No. 2 girls singles – Cole (East Rankin) vs. Dennard (WCCA);Domerque (Prentiss Christian) vs. Estess (Brookhaven Academy).

No. 1 girls doubles – McPherson/West (Canton Academy) vs.Pittman/Langston (Columbia Academy); Shrock/Powers (Leake Academy)vs. Phillips/Hall (Brookhaven Academy).

No. 2 girls doubles – Wall/Boyer (East Rankin) vs.Harvey/Tolbert (WCCA); Barnes/Ozborn (Canton Academy) vs.Sessums/Moak (Brookhaven Academy).

No. 1 boys singles – Liddell (Prentiss Christian) vs. Harkey(Columbia Academy); Smith (East Rankin) vs. Rayburn (BrookhavenAcademy).

No. 2 boys singles – Morrison (Prentiss Christian) vs. Johnson(Columbia Academy); Rhodes (East Rankin) vs. Richardson (BowlingGreen).

No. 1 boys doubles – Meaders/Debatty (Canton Academy) vs.Ford/Netterville (WCCA); Caltharp/Callahan (Prentiss Christian);Smith/Lathem (Brookhaven Academy).

No. 2 boys doubles – Cress/Williams (Prentiss Christian) vs.Kemp/Branch (Columbia Academy); Buffington/Hickman (SimpsonAcademy) vs. Sessums/Case (Brookhaven Academy).

Mixed doubles – Strain/Silman (Prentiss Christian) vs. Kee/Wall(WCCA); Dixon/Morgan (Canton Academy) vs. Day/Byrd (BrookhavenAcademy).