• 68°

Rayborn, Misner take first in May Madness

Stuart Misner won the Boys 16s singles title and Jerrod Rayborncaptured the Boys 14s singles crown in the May Madness USTA JuniorTournament held at the Brookhaven Country Club and the City Courts.Misner and Rayborn are from Brookhaven.

@Bbstandings:Girls 10 Singles

Rosemary Moak d. Lydia Warren 6-0, 6-4; First place,Betsy Lynch d. Hannah Burson 6-4, 4-6, 7-3.Consolation:

Brittany DeCamp d. Tristan Kent NA; Lauren Bonneval d.Annie Leech NA; DeCamp d. Bonneval 7-5, 6-0.

Girls 10 Doubles

Round 1 Lauren Bonneval-Betsy Lynch d. HannahBurson-Lydia Warren 6-3, 3-6 (10-8); Round 2 Rosemary Moak-BrittanyDeCamp d. Lauren Bonneval-Betsy Lynch 6-2, 6-3; First place: HannahBurson-Lydia Warren d. DeCamp-Moak 7-5, 6-4.

Girls 12 Singles Finals

Sarah Ellen Southern d. Lindsay K. Guttuso 6-1, 2-6,6-4; Mary Alice Howard d. Allison K. Hartman 6-1, 6-1; First place,Southern d. Hartman 6-1, 3-6, 6-4. Consolation: Sydney Moak bye;Karrie-Taylor Leech d. Alexa Owens 7-6, 4-6, 6-3; First place,Leech d. Moak 6-1, 6-0.

Girls 14 Singles

Keri Wong d. Virginia C. Fly 6-1, 6-0; Heather Logan d.Anna C. Moak 6-3, 6-3; First place, Wong d. Logan 6-0,6-2.

Consolation: Claire E. Cox d. Lauren Person: AudraNicholas d. Katie Ryan 6-2, 6-3; First place, Cox d. Nicholas 6-2,6-3.

Girls 12 & 14 Doubles

First place: Anna C. Moak-Sarah Ellen Southern d. KatieRyan-Emily Boyd (B) 6-0, 6-0; Second place: Emily Boyd-Katie Ryand. Catherine Carty-Ann K. Jacobs 6-4, 6-4; Moak-Southern d.Catherine Carty-Ann K. Jacobs (B) 6-4, 6-4.

Girls 16 Singles

Mary Jo Morlino d. Susan Barrett 6-0, 6-0; Heather Logand. Brandi Jones 6-0, 6-0; First place, Logan d. Molino 6-1, 6-1.Consolation: Hannah Estess d. Brandi Jones; Sadie Corban bye;Corban d. Estess 6-3, 6-2.

Girls 18 Singles

Ashley Smith (B) d. Ashley Hall (BC) 7-6, 7-6: Firstplace Marcee Carty d. Ashley Smith 6-2, 6-2 (Winning percentage);Second place: Ashley Hall d. Marcee Carty 6-3, 7-5.

Girls 18 Doubles

Sadie Corban-Lindsey Hall (B) d. Laura Green-BrookNelson 6-0, 6-1: Ashley Hall-Marcee Carty (B) d. HannahEstess-Claire Cox (B) 6-4, 6-1. First place: Carty-A. Hall (B) d.Corban-L. Hall (B) 4-6, 6-4 (10-7).

Boys 10 Singles

Jacob Womack d Dudley Lampton (B) 7-5, 6-2; Michael T.Moore d. Cameron Seay 3-6, 7-5, 6-0; First place: Womack d. Moore6-1, 7-5. Consolation: David Russell bye; Steven Fielkew bye;Fielkew d. Russell 6-0, 6-0.

Boys 12 Singles

Christopher A. Davis d. Ross Peets 6-2, 6-0; Cory Seayd. TBoy Lynch (B) 6-2, 6-3; First place Davis d. Sesay 6-3, 4-6,6-3. Consolation: Wilson Kruger (B) d. Ferris Miller 7-5, 6-3;Steven Faulk d. Joey Ratcliff 6-0, 6-2; First place: Kruger d.Faulk 6-3, 6-2.

Boys 12 Doubles

T-Boy Lynch-Elliott B. Warren (B) d. FerrisMiller-Michael T. Moore (B) 6-2, 6-2; Chandler Anthony-ChristopherA. Davis d. Miller-Moore 6-2, 6-0; First place: Lynch-Warren d.Anthony-Davis 3-6, 6-2 (10-1).

Boys 14 Singles

Jerrod Rayborn (B) d. Clay Pennington 7-5, 6-2; ElliottB. Warren d. Andrew DeCamp 6-4, 6-3; First place: Rayborn d. Warren6-4, 6-3. Consolation: Wade Covington d. Ben Rowley 6-2, 6-1;William Mauldeon d. Issac Wining 6-1, 6-2; First place: Covingtond. Mouldin 6-0, 6-4.

Boys 14 Doubles

Andrew DeCamp-Justin Fielkew d. Alan Hebert-WilliamMauldin 6-3, 6-0; Bennett Jeansonne-Clay Pennington d. CyrusCooper-Josh Stevens 6-0, 6-0; First place: DeCamp-Fielkew d.Jeansonne-Pennington 6-2, 6-1.

Boys 16 Singles

Stuart Misner d. Bryan Bankester 6-2, 6-2; David Ray d.Jon Hill 6-3, 6-4; First place: Misner d. Ray 7-6 (7-1), 6-1.Consolation: Hunter Logan d. Mark Ladd 6-0, 6-0; C.L. Pearce d.Kyle Davis 6-4, 4-6, 6-1; First place: Pearce d. Logan 6-1,6-1.

Boys 18 Singles

Samuel Sones (B) d Kevin Able 5-7, 6-3, 6-2; BennieJones d. Hunter Logan 6-4, 6-4; First place Sones d. Jones 6-2,6-4. Consolation: Jamison Roane (B) bye; Ben K. Berry bye; Firstplace: Berry d. Roane 3-6, 6-4, 6-2.

Boys 16-18 Doubles

David McRay-Drew Smith d. Jody Chance-Jamison Roane (B)6-4, 4-6 (10-8); Bryan Bentester-C.L. Pearce d. Lane Lofton-StuartMisner (B) 4-6, 6-1 (10-3); First place: Ray-Smith d.Bentester-Pearce 6-0, 6-3.