• 70°

Ole Brook places first at Hansel King Sportsplex

Daily Leader / Photo submitted / The Ole Brook Panthers and Lady Panthers won Thursday's cross-country meet at Hansel King Sportsplex.

Daily Leader / Photo submitted / The Ole Brook Panthers and Lady Panthers won Thursday’s cross-country meet at Hansel King Sportsplex.

The Brookhaven Panthers and Lady Panthers hosted and won the overall team rankings in cross-country action Thursday at the Hansel King Sportsplex.

Seven local schools participate in the invitational: Brookhaven, Loyd Star, West Lincoln, Enterprise, Lawrence County, North Pike and Wilkinson County.

The Lady Panthers posted a 26 in the standings and the Ole Brook boys A-Team finished with an overall score of 31.

In the girls’ individual varsity 5K run, Abby Thomas of Loyd Star captured first place. Gracie Gray of Brookhaven secured second place and Julie Smith of Loyd Star finished in third place.

In the boys’ individual varsity 5K run, Austin Carter of Enterprise finished in first place. Jason Watts of West Lincoln took second place and Adrian Lockwood of Brookhaven was third.

In the junior varsity 2K run, the Brookhaven Lady Panthers and the Loyd Star Hornets placed first in the event.

In girls’ individuals, Malori Cade of Loyd Star took home first place. Mary Rhea Waterloo of Brookhaven finished in second place and Ashley Tabor of West Lincoln was third.

In boys’ individuals, Loyd Star swept the race as Leondre Dodds placed first, Roberto Galindo took second and Stephen Mills captured third place.

Ole Brook Invitational XC Meet Results

0908 JV Girls Top 10

Girls JV (2 Miles)

Top 10 Finishers 

1 Malori Cade, Loyd Star

2 Mary Rhea Waterloo, Brookhaven

3 Ashley Tabor, West Lincoln

4 Adriahna Mcdavid, Loyd Star

5 Tess Holly, West Lincoln

6 Destiny Jefferson, Brookhaven

7 Bailey Pounds, Brookhaven

8 Zoey Hinton, Brookhaven

9 Sara Wilson, West Lincoln

10 Audrey Williamson, Brookhaven

Other Brookhaven Runners: Ty’China Byrd 14, Jackie Madison 16, Riley Whittington 19

Girls JV Team Results:

1 Brookhaven High School        24

2 West Lincoln High School     37

3 Enterprise High School          66

Daily Leader / Photo submitted / Ole Brooks' Top 10 junior varsity cross-country boys finishers at Hansel King Thursday (from left) Dakota Spring of West Lincoln, Dustin Prather of Enterprise, Austin Case of Loyd Star, Dewayne Pendleton of Enterprise, Noah Addison of West Lincoln, Noah Spear of Brookhaven, Tiler Castillo of West Lincoln.  Third place went to Stephen Mills of Loyd Star with a time of  15:39,  Second place  Roberto Galindo of Loyd Star at 15:32 and first place Leondre Dodds of Loyd Star with a time of 15:22.  Runners from four schools participated in the race with Brookhaven coming in third, West Lincoln at second and Loyd Star in first place.

Daily Leader / Photo submitted / Ole Brooks’ Top 10 junior varsity cross-country boys finishers at Hansel King Thursday (from left) Dakota Spring of West Lincoln, Dustin Prather of Enterprise, Austin Case of Loyd Star, Dewayne Pendleton of Enterprise, Noah Addison of West Lincoln, Noah Spear of Brookhaven, Tiler Castillo of West Lincoln. Third place went to Stephen Mills of Loyd Star with a time of 15:39, Second place Roberto Galindo of Loyd Star at 15:32 and first place Leondre Dodds of Loyd Star with a time of 15:22. Runners from four schools participated in the race with Brookhaven coming in third, West Lincoln at second and Loyd Star in first place.

Boys JV (2 Miles)

Top 10 Finishers 

1 Leondre Dodds, Loyd Star

2 Roberto Galindo, Loyd Star

3 Stephen Mills, Loyd Star

4 Tiler Castillo West Lincoln

5 Noah Spear, Brookhaven

6 Noah Addison, West Lincoln

7 Dewayne Pendleton, Enterprise

8 Austin Case, Loyd Star

9 Dustin Prather, Enterprise

10 Dakota Spring, West Lincoln

Other Brookhaven Runners: Ethan Autry 12,John Michael Chance 14, Tre Laird 16, James Gardner 18, Samuel Mabile 20, Jake Roberson 25

Boys JV Team Results:

1 Loyd Star School                        25

2 West Lincoln High School     48

3 Brookhaven High School       65

4 Enterprise High School          77

0908 Varsity Girls Top 10

Girls Varsity (5K)

Top 10 Finishers 

1 Abby Thomas, Loyd Star

2 Gracie Gray, Brookhaven

3 Julie Smith, Loyd Star

4 Miyah Miller, Brookhaven

5 Tiara Johnson, Brookhaven

6 Abby Roberts, Brookhaven

7 Lillianne Rushing, West Lincoln

8 Jazzmin Davis, North Pike

9 Jordan Fries, Brookhaven

10 Georganna Allen, West Lincoln

Other Brookhaven Runners: Gracey Massengill 13, Cristina Craig 14, Carley Craig 21, Leona Smith 26

Girls Varsity Team Results

1 Brookhaven High School           26

2 Loyd Star School                          59

3 North Pike High School            66

4 West Lincoln High School        83

0908 Varsity Boys Top 10

Boys Varsity

Top 10 Finishers

1 Austin Carter, Enterprise

2 Jason Watts, West Lincoln

3 Adrian Lockwood, Brookhaven

4 Antonio Dillon, Brookhaven

5 Caleb McCreary, Brookhaven

6 Denzel Washington, Wilkinson County

7 Lakendrick Brewer, Wilkinson County

8 Hunter Bland, Enterprise

9 Kariunte Edwards, Brookhaven

10 Jonas Raguse, Brookhaven

Other Brookhaven Runners: Jacob Britt 15, Andrew Knott 19

Boys Varsity Team Results: 

1 Brookhaven High School           31

2 Wilkinson County HS                 66

3 West Lincoln High School         83

4 Enterprise High School              97

5 Loyd Star School                           123

6 North Pike High School             136

7 Lawrence County HS                   153